Ukrayna’da bilanço artıyor: Rusya, Donbass üzerinden giriş yaptı

Rusya ve Ukrayna arasında fitili ateşlenen gerilim, Putin’in onayıyla savaşa dönüştü.

Ukrayna’da bilanço artıyor: Rusya, Donbass üzerinden giriş yaptı
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 24.02.2022 08:16

Rusya ve Ukrayna arasında fitili ateşlenen gerilim, Putin’in onayıyla savaşa dönüştü. Gece saatlerinde saldırı onayını veren Putin’in tek bir sözüyle binlerce asker, Ukrayna’ya Donbass üzerinden giriş yaptı. Zelenskiy, gece saatlerinde açıklama yaparak “Evlerinizde kalın.” ifadelerini kullandı. Ancak binlerce kişi sabahın ilk ışıklarıyla birlikte şehirleri terk etmek için yollara düştü.

“Özel operasyon”

Vladimir Putin, Donbass’a düzenlenen operasyonu “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendirdi ve kendisini haklı bulduğunu tüm dünyaya yeniden gösterdi. Putin, yaptığı açıklamada, “Amacımız Ukrayna’yı işgal etmek değil, Nazizm askerlerinden arındırmak.” cümlelerini kurdu.

Rusya, yalanlarla saldırıyor

Rus haber ajansları kendilerinin yalnızca Ukrayna askeri tesislerine saldırdığını defalarca tekrarlasa da Ukrayna’da sivillerin yaşadığı yerlere bombalar düştüğü ve pek çok kişinin öldüğü biliniyor. Dünya kamuoyu Ukrayna’daki bilançoyu yakından takip ederken Ukrayna İçişleri Bakanlığı, “Yüzlerce kaybımız var.” diyerek net sayı vermedi.

“Uçağı düşürdük” dediler ama…

Ukrayna askeri birlikleri Rusya’ya ait uçak ve helikopterlerin düşürüldüğünü duyurdu. Ancak Rusya’dan jet hızıyla yalanlama geldi. Öte yandan Rus askerlerinin Belarus ve Kırım üzerinden Ukrayna’ya girdiği belirtildi. CNN, Belarus’un 06.48 itibarıyla Rus askerleriyle dolduğunu duyurdu.

Ruslar, Odessa Limanı’nda

Rus ordusu, Karadeniz’deki Odessa Limanı’na girdi. Odessa şehrinde pek çok gemi ve helikopter ile yüzlerce Rus askeri bulunduğu bildirildi.