Türkiye ile Ermenistan arasında 3’üncü barış görüşmesi

Türkiye ile Ermenistan arasında 3’üncü barış görüşmesi
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 03.05.2022 18:47

Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşme süreci devam ederken bu kapsamdaki üçüncü görüşme Viyana’da gerçekleştirildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre iki ülkenin özel temsilcileri, Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan ve Büyükelçi Serdar Kılıç, sürecin “önkoşulsuz” geçmesi için çabalıyor.

“Uzlaşılar tekrarlanıyor”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili şunları aktardı: “Bu sürecin önkoşulsuz geçmesi için uzlaşılar tekrarlanıyor. İki ülkenin özel temsilcileri, ülkeler arasındaki bu süreçte tam normalleşmenin sağlanabilmesine yönelik daha önce teyit edilen hedefleri yeniden teyit etti. Somut görüşler hakkında yapıcı ve samimi görüş alış verişlerinde bulunuldu. Bölgesel barışın sağlanmasında somut adımlar atıldı.”

Türkiye-Ermenistan görüşmeleri

Bölgede barış ve istikrarı sağlamak açısından iki ülke arasındaki normalleşme görüşmelerinin ilki 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da gerçekleştirildi. Bu görüşmede tarihi bir adım atılarak, 2020 senesinde durdurulan uçuşların yeniden başlatılmasına karar verildi. Bu kapsamda Şubat 2022 döneminde ülkeler arasındaki uçuşlar yeniden başladı. İkinci görüşme ise özel temsilciler nezdinde 24 Şubat 2022 tarihinde Viyana’da gerçekleştirildi. Sonrasında Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, 11-13 Mart 2022 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı.