Tunus'ta hakimler, 57 Hakimin görevden alınmasından dolayı 7 günlük grevde

Tunus'ta hakimler, 57 Hakimin görevden alınmasından dolayı 7 günlük grevde
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 07.06.2022 09:54 | Son Güncellenme: 08.06.2022 07:45

Tunus'ta hakimler Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in 57 hakimi görevden almasını protesto etti ve yedi günlük greve başladı.
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in 57 hakimi görevinden almasının ardından Tunus Hakimler Birliği greve başlama kararı aldıklarını duyurdu. Dün başlayan grev nedeniyle mahkeme salonları kapanırken, defin işlemleri izinleri ve acil görülmesi gereken terör davaları devam edecek. Grevin görevden alınan hakimler yeniden işe alınana kadar devam edeceği Tunus Hakimler Birliği Başkanı Anas Hamaidi tarafından ifade edildi. Tunus Cumhurbaşkanı Said ise greve giden hakimlerin maaşlarının verilmemesi talimatını verdi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 1 Haziran’da yolsuzluk ve terör davalarının üstünü kapatma suçlamasıyla 57 hakimin görevden alınmasına ilişkin bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi sunmuştu. Tunus Hakimler Birliği ise kararnamenin yayınlanmasının ardından başkentte düzenlenen ve bin yargıcın katıldığı toplantıda grev yapma kararı almıştı.
Cumhurbaşkanı Said, geçtiğimiz yıl 25 Temmuz’da "ülkenin tehlikede olduğu" gerekçesiyle dönemin başbakanını görevden alırken, meclisin yetkilerini dondurmuştu. Said 22 Eylül 2021’de ise imzaladığı kararnameyle yetkilerini genişleterek yürütme organını cumhurbaşkanlığına bağlamıştı. Said, son olarak Şubat 2022’de Yüksek Yargı Konseyinin feshedildiğini duyurmuştu.