Suudi teknoloji heyeti, ABD yolcusu

Suudi teknoloji heyeti, ABD yolcusu
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 04.05.2022 15:12

Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Abdullah Al-Sevaha ve heyeti 5 Mayıs 2022 Perşembe günü ABD’de önemli bir toplantı gerçekleştirecek. Suudi teknoloji heyeti ABD’de teknoloji, Ar-Ge ve uzay alanında faaliyetler yürüten şirketlerle bir araya gelecek. Görüşmede Suudi Arabistan Krallığı’nın, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinin en hızlı, büyük ve yüksek dijital ekonomisi olması konusunda zemin hazırlanacak.

“2030 Vizyonu” kapsamında toplanılacak

Suudi Arabistan, teknoloji ve uzay konusunda bölgesindeki “lider” konumunu sağlamlaştırmak amacını taşıyan “2030 Vizyonu” kapsamında etki alanını genişletmek üzere görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmede özellikle uzay ekonomisi ve inovasyon konuşulacak. Kendisine “sağlam zemin” hazırlamak isteyen Suudi yetkililer şimdiden ABD başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da çalışmalar yürütüyor.

Suudi Arabistan, en hızlı büyüyen ülke

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Dijital Rekabet Edebilirlik Raporu’na göre dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Suudi Arabistan. Arabistan Krallığı, 40 milyar dolarlık bütçesi ile ABD ve diğer gelişmiş ülkelerle bu alanda rekabetine devam ediyor.