Suriye Milli Ordusu (SMO) Nedir? SMO ile ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) Arasındaki Benzerlikler

Suriye Milli Ordusu (SMO) Nedir? SMO ile ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) Arasındaki Benzerlikler
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 19.06.2022 16:30 | Son Güncellenme: 19.06.2022 16:33

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye Milli Ordusu (SMO), Suriye’de faaliyet gösteren ordulara verilen isimlerdendir. İki ordu oluşumu arasında kısmen farklar bulunmakla birlikte SMO, ÖSO’nun düzenlenerek yeniden sahaya sürülmüş hali olarak kabul edilmektedir.

SMO ve ÖSO’nun Benzer Yönleri

Suriye Milli Ordusu (SMO) ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye’de belirli kesimlerde faaliyet gösteren ordulardandır. Türkiye destekli olduğu bilinen SMO, ÖSO’nun kısmen yeniden düzenlenerek sahaya sürülen bir kesimi olarak kabul edilmektedir. İki ordu da Suriyeli Türkmen ve Arap muhaliflerden oluşmaktadır. Türkiye’nin bölgede gerçekleştirdiği Fırat, Afrin ve diğer operasyonlara katılan bu ordular, ülkenin bir parçası olarak Esad rejimine karşı hareket etmektedir. ÖSO, Esad rejimini devirmek için kurulmuş, bu amaç uğrunda savaşan silahlı bir örgüttür.

Suriye Milli Ordusu’nun Oluşumu

Özgür Suriye Ordusu’nun kuruluşu 29 Temmuz 2011 tarihine dayanır. ÖSO’nun kurucu komutanı Riyad el-Esad’dır. Ordu, 2012 senesinin başına kadar tamamıyla yerli isyancılardan oluşmuştur. Ordunun siyasi kanadı ise Suriye Ulusal Konseyi’ne bağlıdır. İç savaşın başlamasıyla birlikte Beşşar Esad’a karşı olan kişiler, Suriye ordusundan ayrılan subay ve askerler ÖSO’ya katılmışlardır. Riyad el-Esad ise savaşın başlamasının ardından Türkiye’ye geçerek ÖSO’yu buradan yönetmeye başlamıştır. Aralık 2012’de Antalya’da bir toplantı düzenlenmiş ve “Yüksek Askeri Konsey” ismi altında gruplar oluşturulmasına karar verilmiştir. Bu toplantı sonrasında 5 farklı cephede 30 grup oluşturulmuştur. ÖSO çatısı altında oluşturulan grupların geneline ise SMO (Suriye Milli Ordusu) ismi verilmiştir. SMO bünyesinde resmi olarak 15 bin civarında militan olduğu bilinmekle birlikte elde edilen bilgilere göre grup içerisinde IŞİD mensupları da yer almaktadır. Öte yandan grubun web sitesinde yer alan bilgilerde 40 bin civarında üyesi olduğu yazmaktadır.