Suriye, İŞİD’in 3 senelik saldırısını sonlandırdı

Suriye, İŞİD’in 3 senelik saldırısını sonlandırdı
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 29.01.2022 12:27

Suriye’de faaliyet gösteren ABD destekli Kürt silahlı örgütü, kuzeydoğudaki Haseke şehrinde bulunan İŞİD saldırısıyla kaybedilen hapishanenin geri alındığını duyurdu. Hapishane, 3 sene önce işgal edilmişti.

Kürtler, İŞİD’e karşı günlerce ter döktü

Suriyeli Kürtler olarak bilinen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) mensubu Farhad Shami, İŞİD’e karşı günlerce süren operasyonlar düzenlendiğini ve sonunda İŞİD güçlerinin teslim olduğunu duyurdu. ABD birliklerinin de desteğini alan SDG, çatışmalar sırasında arada kalan yüzlerce çocuğun akıbetinden bahsetmezken Birleşmiş Milletler ve uluslararası yardım kuruluşları, hapishanedeki 5 bin mahkumun akıbeti hakkında endişe duyduklarını dile getirmişlerdi.

İŞİD, saldırılarını devam ettiriyor

İŞİD ve örgüte bağlı güçler, Haseke şehrinde yarı özerk Kürt yönetimi altında bulunan hapishaneye intihar saldırısı düzenledi. Sözde cihatçı olan İŞİD üyelerinin art arda gerçekleştirdiği hapishane saldırıları, ülkenin en karmaşık saldırıları olarak nitelendiriliyor. Öte yandan hapishaneler ve çevresinde devam eden çatışmalarda son bir haftada toplam 181 kişi öldü. Bunlardan 50’si SDG üyesi, 124’ü İŞİD üyesi, diğerleri ise sivil halktı.

Hasekeliler evine dönmek istiyor

Haseke bölgesinde çıkan çatışmalar sebebiyle son 3 senede on binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ancak SDG’nin bölgedeki bazı yerleşim yerlerinde kontrolü ele geçirmelerinin ardından binlerce kadın ve çocuk meydanda toplanarak protesto başlattı. Kış soğuğuna karşı sokaklara akın eden halk, “Evimize dönmek istiyoruz.” naraları attı.