Prens Hamza Kimdir? Prens Hamza’nın Veliaht Prensliği Neden Düşürüldü?

Prens Hamza Kimdir? Prens Hamza’nın Veliaht Prensliği Neden Düşürüldü?
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 22.06.2022 11:22

Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın kardeşi Prens Hamza’nın veliaht prens unvanı düşürüldü. Çocuk yaşından yetişkinliğine kadar İngiltere ve ABD’de savunma ve askeri alanlar üzerine eğitimler alan ve bir dönem genelkurmay danışmanlığı da yapan Prens Hamza, artık taht sırasında bulunmuyor. Kral 2. Abdullah, kardeşi yerine oğlunu taht sırasına yerleştirdi. Peki neden? Prens Hamza’nın veliaht prenslik unvanı neden düşürüldü? Prens Hamza, kimlerden destek alıyor? İşte tüm yönleriyle Ürdün’deki darbe girişiminin faili Prens Hamza bin Hüseyin.

Ürdün’ün merhum kralı Kral Hüseyin’in 4’üncü eşi Nur’dan olan oğlu Prens Hamza, Mart 1980’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Ürdün’de tamamladıktan sonra eğitimine İngiltere’de devam etti. 1999 senesinde İngiliz Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nden mezun oldu. 1999-2004 seneleri arasında Ürdün veliaht prensi unvanını taşıdı ve aynı zamanda Ürdün ordusunda subay olarak görev aldı. Ardından eğitimine ABD’de devam etti ve 2006 senesinde Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu. Sonrasında İngiltere’ye dönerek buradaki King’s College London Üniversitesi’nde savunma alanında yaptığı yüksek lisansını 2011 senesinde tamamladı. ABD, Almanya, Polonya ve İngiltere’de senelerce çeşitli askeri ve savunma kurslarına katıldı ve aynı zamanda Ürdün ordusundaki Zırhlı Tugay’da görev yaptı. Orduda tuğgeneral rütbesine kadar yükseldi.

Genelkurmay Danışmanlığı Sırasında Muhalifliğini Artırdı

Aralık 2017’de Ürdün Genelkurmay Başkanı Danışmanı olarak görevine başlayan Prens Hamza bin Hüseyin, ulusal ve uluslararası pek çok görevde ağabeyi Kral 2. Abdullah’ı defalarca temsil etti. Ancak Kraliyet ailesinin ön planda olan iki üyesi arasında sık sık tartışmalar yaşandı. Prens Hamza, ağabeyi ve ailesini “yolsuzlukla” suçlayarak halkın zengin ve ileri gelen aşiret üyelerinin desteğini almak amacıyla sık sık ziyaretler düzenledi. Halkın desteğini almasıyla birlikte ağabeyinin kendisinden aldığı veliaht prenslik unvanına yeniden kazanabileceğini düşünün Prens Hamza’nın adımlarını hızlandıran ise uluslararası basın oldu. New York Times gazetesi, 2012 senesinde Ürdün’de başlayan Arap Baharı’nın henüz ilk haftalarında manşetine taşıdığı haberde Ürdünlülerin Prens Hamza bin Hüseyin’i kral olarak görmek istediklerini aktardı.

Yabancı Basın, Prens Hamza’nın En Büyük Destekçisi Oldu

Senelerce süren veliahtlık görevinin ardından Prens Hamza, Kral 2. Abdullah tarafından yayınlanan resmi mektupla görevden azledildi. Ürdün Kralı, veliaht prens olarak ise 26 yaşındaki büyük oğlu Hüseyin bin Abdullah’ı işaret etti. Yine Arap Baharı döneminde bir haber yayınlayan New York Times gazetesi, Kral Hüseyin’in vefatından önce Prens Hamza bin Hüseyin’i halefi olarak tercih etmek istediğini ancak prens o dönemde eğitimine devam ettiği için yalnızca veliaht olarak atayabildiğini kaydetti. Bu haber Ürdün’de sansasyonel durumlara yol açtı. Her şeyden önce Prens Hamza, aşiretlerle olan bağlarını güçlendirmek için sık sık ziyaretler düzenlemeye başladı. Özellikle 2018 senesinden bu yana aşiretlere yakın ve kraliyet ailesine uzak olan Prens Hamza, darbe girişimine kalkışacağı öğrenilince ev hapsine mahkum edildi.

Ağabeyinin Emirlerine İtaat Etmeyeceğini Açıkladı

Prens Hamza bin Hüseyin, aralarında Kraliyet Divanı Eski Başkanı Basım Avadallah’ın da bulunduğu 20 kişiyle birlikte “Ürdün’ün istikrarına ve güvenliğine tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle gözaltına alındı. Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, soruşturma hakkında, “Prens Hamza, dış güçlerle birlik olarak ülkemizin güvenliğini hedef alan faaliyetlere karışmıştır.” ifadelerini kullandı. Prens Hamza’nın annesi Eski Kraliçe Nur el-Hüseyin ise oğlunun ev hapsinde tutulması hakkında yaptığı açıklamada “Gerçeklerin ortaya çıkartılmasını ve adaletin sağlanmasını talep ediyorum.” çağrısında bulundu. Prens Hamza, ev hapsinde iken avukatı aracılığıyla BBC’ye gönderdiği bir video kaydında, düşüncelerini açıkladığı için zulüm gördüğünü ifade ederken ağabeyinin yönetimini de beceriksizlik ve yolsuzlukla suçladı. Twitter üzerinden de mesaj yayınlayan Prens Hamza, kendisine verilen emirlere itaat etmeyeceğini aktardı.

Arap Dünyası ve ABD, Ürdün Kralına Destek Veriyor

Prens Hamza bin Hüseyin’in videosu hem ulusal hem de uluslararası çapta yankı uyandırdı. ABD ve Arap dünyası, Ürdün’ün istikrar ve güvenliğinin sağlanması konusunda atılacak her adım için Ürdün Kralı ve kraliyet ailesinin yanında olduklarını dile getirdi. Uluslararası kuruluşların da Ürdün Kralı ve kraliyet ailesine destek vermesiyle birlikte Prens Hamza bin Hüseyin, 5 Nisan günü, ağabeyine ve kraliyet ailesine bağlılığını teyit eden bir mektup yayınladı. Ürdün Kralı 2. Abdullah ise 7 Nisan günü ulusa sesleniş açıklaması yaparak “son dönemlerde yaşanan fitnenin son bulduğunu” duyurdu. 12 Nisan günü ise Ürdün resmi televizyonunda yayınlanan başka bir açıklamada Prens Hamza’nın hukuki işlemlerden muaf tutulacağı ve yargı önüne çıkarılmayacağı kaydedildi.

Prens Unvanını Bıraktı, Başkanlık Unvanını Aldı

Kral 2. Abdullah, eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’in prenslik ve veliahtlık unvanını bırakmasını onayladı. Buna karşın kardeşi Hamza bin Hüseyin’e Kraliyet Otomobil Müzesi, Kraliyet Hava Sporları Mütevelli Heyeti, Enerji Sektörü Kraliyet Danışma Komitesi ve Ürdün Basketbol Federasyonu Başkanlığı unvanlarını verdi. Prens Hamza bin Hüseyin, iki evliliğinden olan 6 çocuğu ile konutunda yaşamaya devam ederken hala kraliyet ailesi ve ağabeyi Kral 2. Abdullah’a karşı mesafesini koruyor.