PKK yandaşları İsviçre’de Türklere saldırdı

PKK yandaşları İsviçre’de Türklere saldırdı
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 09.05.2022 16:01 | Son Güncellenme: 09.05.2022 16:02

İsviçre’de düzenlenen festivale katılan bazı Türk vatandaşlar, PKK yandaşlarının saldırısına uğradı. Etkinliğin bitiminin ardından festival alanında toplanan PKK yandaşları, Türklere sözlü saldırıda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine ve PKK lehine sloganlar atan yaklaşık 30 PKK yandaşı sonrasında da festival alanındaki bariyerleri kırarak Türk katılımcılara fiziksel olarak saldırdı.

En az 6 kişi hastaneye kaldırıldı

İsviçre merkezli 20 Minuten gazetesinde yayınlanan haberde “PKK Yandaşları ve Türkler, Çocuk Festivalinde Kavga Etti” başlığı atılırken haberin başlığı sonrasında “Türkler ve Kürtler Çocuk Festivalinde Kavga Etti” olarak değiştirildi. Aktarılan haberlere göre PKK yandaşlarının saldırılarında en az 6 kişi yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

Dışişleri Bakanlığı kınama yayınladı

Her sene düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali bu sene de binden fazla Türkün katılımıyla Basel meydanında düzenlendi. Saldırılar ise festivalin ardından meydana geldi. Olayın ardından yazılı mesaj yayınlayan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, eylemleri ve failleri kınadı; faillerin adalete teslim edilmesi yönünde çağrıda bulundu.