Mısır’da taşlar yerinden oynuyor: Anayasanın ve bayrağın değiştirilmesini isteyenler hızla artıyor

Bazı Mısırlı yetkililer geçtiğimiz günlerde ülkenin anayasasının ve bayrağının değiştirilmesi konusunda çağrıda bulunmuştu. Bu konuya yakın olan bir Gazeteci de bu duruma sosyal medya hesabından destek verdi.

Mısır’da taşlar yerinden oynuyor: Anayasanın ve bayrağın değiştirilmesini isteyenler hızla artıyor
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 15.11.2021 08:43

Bazı Mısırlı yetkililer geçtiğimiz günlerde ülkenin anayasasının ve bayrağının değiştirilmesi konusunda çağrıda bulunmuştu. Bu konuya yakın olan bir Gazeteci de bu duruma sosyal medya hesabından destek verdi. Muhalefet ve iktidar arasında büyük gerginliklere yol açan bu durum tartışma yarattı.

Gazeteci’nin, sosyal medya hesabı üzerinden bu çağrıyı yenilemesi konusunda zamanlamaya vurgu yapan muhalefet partileri ve eylemciler, bu çağrının kabul edilmesinden ve cumhurbaşkanlığı dönemiyle ilgili hak ve kamu özgürlükleri ile anayasada ilgili maddelerde değişiklik yapılmasından korktuklarını dile getirdi.

“Yeni cumhuriyetin yeni bir anayasaya ihtiyacı var”

Son dönemlerde adı pek çok konuda anılan Gazeteci Nashaat el-Deehy, sosyal medya hesabından, “Yeni cumhuriyetin yeni bir anayasaya ihtiyacı var çünkü yayınlanan her Mısır anayasası, yazıldığı dönemin doğasını yansıtır.” ifadelerini kullandı.

el-Deehy, 1923 anayasasının 100’üncü yıl dönümüne denk gelecek 2023 senesinde yeni bir cumhuriyete adım atılacağını ve bu yüzden de yeni bir anayasa hazırlamak için halkın tüm grupları arasında diyalog başlatılmasını önerdi.

Bir kanala konuk olan Gazeteci, Mısır’ın 1923’teki ilk anayasasından sonra ülkede defalarca kez bayrak ve anayasa değişikliğinin bulunduğunu belirterek Sisi dönemindeki anayasaya vurgu yaptı: “2014 anayasası iyi niyetle yazıldı. Sisi de bunu belirtmişti.”