Milli Savunma Bakanı Akar, Romanya Başbakanı Nicolae Lonel Ciuca ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Akar, Romanya Başbakanı Nicolae Lonel Ciuca ile görüştü
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 02.06.2022 18:00 | Son Güncellenme: 03.06.2022 10:54

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Romanya Başbakanı Nicolae Lonel Ciuca ile görüştü.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile gittiği Bükreş’te temaslarını sürdürüyor. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis ve Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu ile görüşen Bakan Akar, daha sonra Başbakanlığa geçerek Romanya Başbakanı Nicolae Ionel Ciuca ile bir araya geldi. İkili ve bölgesel savunma, güvenlik başlıklarının yanı sıra askerî eğitim iş birliği ile savunma sanayi konularının ele alındığı görüşmede Bakan Akar tarafından; iki ülke arasında askerî eğitim iş birliği alanlarındaki faaliyetlerin artarak devam etmesinin gerekliliği ifade edildi.

Görüşmede; Türkiye ve önemli bir müttefiki olan Romanya’nın Avrupa güvenliğine sunduğu katkılara dikkat çekilirken Karadeniz’de bölgesel sahiplik ilkesi çerçevesinde barış ve istikrar ile Montrö rejiminin korunmasına vurgu yapıldı. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında ateşkesin bir an önce ilan edilmesi, insani yardımların devam etmesi ve gerginliğin azaltılmasının önemi vurgulandı. FETÖ ile mücadelede destek ve iş birliğinin öneminin altı çizildi.

Bakan Akar’ın yeni görevinden dolayı tebrik ettiği Başbakan Ciuca da Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı Romanya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görüşmeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Daniel Petrescu ile Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz da katıldı.