Lübnan'da ekmek krizinin yaratıcıları: Merkez Bankası ve örgütler

Dünyanın en önemli buğday ihracatçısı olan Ukrayna'da patlak veren krizin ardından halihazırda karışık olan Lübnan'da bu kez de un ve buğday kıtlığı başladı

Lübnan'da ekmek krizinin yaratıcıları: Merkez Bankası ve örgütler
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 14.04.2022 07:35

Dünyanın en önemli buğday ihracatçısı olan Ukrayna'da patlak veren krizin ardından halihazırda karışık olan Lübnan'da bu kez de un ve buğday kıtlığı başladı. Ülke genelinde pek çok fırın kapatılmak zorunda kaldı. Halk, açık kalan fırınlardan alışveriş yapmak için sıraya girerken bu iş yerleri de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Lübnanlı fırıncıların parası tükendi

Öte yandan halkın ekmek kriziyle boğuşmasının bir diğer -ve en büyük- sebebi olarak ülkedeki ekonomik kriz görülüyor. Geçtiğimiz günlerde açıklamada bulunan Lübnan Fırıncılar Sendikası, fırıncıların yetersiz finansmana sahip olduğunu aktararak bu sebeple de üretimi durdurduklarını dile getirmişti.

Bir gün yetecek kadar buğday kaldı

Lübnan Merkez Bankası ve ülkedeki örgütler bu durumdan sorumlu tutulurken pek çok fırında yalnızca bir gün yetecek kadar buğday ve un kaldığı duyurulmuştu. Öyle ki bu söylemler bir derece daha ileriye taşınarak Merkez Bankası'nın buğday ihracatı için ödeme yapmadığı da aktarılmıştı. Ancak yetkililer, konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Lübnan ekonomisi enkaza döndü

Öte yandan Lübnan halkı, bu durumun sorumlusu olarak Hizbullah ve Nasrallah örgütlerini de görüyor. Bu örgütler, ülke ekonomisini adeta yok ederek her şeyin Lübnan'ın kurtuluşu için olduğunu ifade ediyordu. Ancak halk, artık örgütten herhangi birinin sözüne inanmıyor. 2019'un sonlarında patlak veren ekonomik kriz, Lübnan'da para biriminin hızla değer kaybetmesine sebep oldu. Günümüzde yüzde 90 oranında "hiç" haline gelen Lübnan lirası, insanların gıda, sağlık, eğitim, tıbbi malzeme gibi ihtiyaçlarını karşılayamamasına sebep oluyor.

Acil olarak 50 bin ton buğday gerekli

Lübnan'ın yerel pazar ihtiyacını acil olarak karşılamak için en az 50 bin ton buğday gerekiyor. Ülke, buğday ihtiyacının yüzde 60'lık kısmını Rusya ve Ukrayna'dan ithal ediyordu.