Kuveyt: “Suudi Arabistan’ın güvenliği bizim güvenliğimiz demek”

Kuveyt: “Suudi Arabistan’ın güvenliği bizim güvenliğimiz demek”
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 03.05.2022 14:13

Kuveyt Savunma Bakanı Şeyh Talal Halid el-Ahmed es-Sabah, Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu bünyesinde yürütülen operasyonlara katılan yetkililer ile görüşme gerçekleştirdi. Kuveytli güçlerin bu operasyonlara katılmasının ve Arap dünyasındaki ortak eylemlere verilen desteğin, Arap Koalisyonu’nun güçlenmesi konusundaki gösterge olduğunu ifade eden Şeyh Talal Halid, bunun aynı zamanda “ortak kader” olduğunu da kaydetti.

“Kuveyt’in Suudi Arabistan ile işbirliği gurur kaynağıdır”

Savunma Bakanı, Kuveyt ordusunun Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri ile işbirliği içerisinde olduğunu çünkü iki ülkenin kardeşlik bağlarıyla birbirlerine bağlandıklarını aktardı. Ülkesinin ordusunun uluslararası operasyonlarda yer almasının hem fedakarlık hem de kahramanlık olduğunu belirten Bakan Şeyh Talal Halid, bunun aynı zamanda Kuveytliler için gurur kaynağı olduğunu da ifade etti.

“Suudi Arabistan’ın güvenliği bizim güvenliğimizdir”

Kuveyt Savunma Bakanı, Suudi Arabistan’ın güvenlik ve istikrarının Kuveyt’in güvenliği ve istikrarı olduğunu kaydederek müttefiklerin operasyonlarının her şekilde destekleneceğini duyurdu. Bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması konusunda önemli roller üstlenen Kuveyt ordusunun ise “onurlu” ve “tarih yazan” silahlı kuvvetler statüsünde olduğu belirtildi.