İran’ın füzeleri, Kürt iş insanı Barzanji’nin rafinerisini vurdu

İran’ın füzeleri, Kürt iş insanı Barzanji’nin rafinerisini vurdu
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 10.04.2022 10:36

İran’ın Irak’a karşı kullandığı balistik füzeler bu kez de iş insanı Barzanji’nin Erbil’deki rafinerisini vurdu. İran’ın daha önce gerçekleştirdiği saldırılarda enerji şirketi CEO’su Irak kökenli Kürt iş insanı Bazkarim Barzanji’nin evi vurulmuştu. Kürdistan terörle mücadele yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre saldırı, çarşamba günü gerçekleşti.

Kuzey Irak’taki Erbil şehrinde bulunan petrol rafinerisinin yakınlarına 3 adet füze fırlatıldı. Füzeler, binalara ve insanlara herhangi bir zarar vermedi. Irak devlet haber ajansından aktarılan bilgiye göre füzeler, Ninova eyaletinden fırlatıldı. KBY (Kürdistan Bölgesel Yönetimi) kaynakları ise bu haberi aktarırken, rafinerinin sahibi Barzanji’nin “KAR Group” isimli büyük bir yerli enerji şirketinin CEO’su olduğunu yineledi.

İran, mart ayında Irak’ın ABD ve diğer müttefiklerini hedef alan saldırılar gerçekleştirmişti. Bir düzine saldırıyla birlikte Erbil, hayatta bir ilki yaşamıştı. Türk ve Iraklı yetkililer ise saldırının bölgedeki ABD müttefiklerine bir uyarı niteliğinde olduğunu düşündüklerini belirtmişlerdi. O dönemdeki görüşmelere İsrail’in de katılması, Kürt gazının Türkiye ve oradan Avrupa’ya pompalanacak olması İran’ın canını sıkmıştı. Irak, Türkiye, ABD, İsrail ve bazı ülkelerin Barzanji’nin evinde “doğal gaz” için toplantı yaptığı da o dönemde ortaya çıkmıştı.