İran Ekonomisi

İran Ekonomisi
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 14.06.2022 07:52 | Son Güncellenme: 14.06.2022 07:58

İran ekonomi genel özellikleriyle birçok kişinin merak ettiği konular arasında yerini alıyor. İran genel anlamda bakılacak olduğu zaman Dünya Bankası’nda kişi başına düşen gelir düzeyli tabanlı yapılan ülke gruplandırmaları sırasında Türkiye’nin de yer aldığı listede 3,976 dolar ile 12,275 dolar kişi başına gelir sahibi ülkeler arasında yüksek orta gelirli ülkeler grubunda yerini almaya devam ediyor. Birçok bölge ekonomisi ile kıyaslanacak olduğu zaman İran ekonomisi gelişmiş göstergesi olarak ön sıralarda yerini alabilir.

İran kişi başı milli gelir detayları incelenecek olduğu zaman geçen yüz yıl ortalarından bu zamana kadar İran’ın sahip oldukları ve benzer olan ekonomik ile sosyal yapılarına sahip olan birçok ülkenin sahip olmadıkları enerji kaynaklarının yanı sıra bu yolla sağlanmış olan finansal kaynaklar da göz önüne alınıyor. Bu sayede çalışmanın büyük bir kısmı İran ekonomilerinin yapısal olarak özelliklerini daha iyi bir şekilde ortaya çıkarabiliyor.

Günümüzde gelişmiş ülkelerin tarım sektöründe olan paylarına bakılacak olduğ zaman %5’lik oranın altında olması İran işsizlik oranı ile paralel bir şekilde meydana geliyor. Gelişmişlik konusunda etkili olan konulardan bir diğeri türev sektörel bazlı çalışmalar olurken Türkiye’de %60 oranlarının üzerinde yer alan bu durum İran ülkesinde %46,8 olarak öne çıkıyor.

İran’da Gelişmişlik Düzeyleri

İran’a ihracat yapılan ürünler gibi birçok detay incelenecek olduğu zaman birçok ürün ön plana çıkıyor. Bu ürünlere genel anlamda bakılacak olduğu zaman;

 1. Tütün
 2. Bebek bezleri
 3. Hijyenik mallar
 4. Çinko cevherleri
 5. Binek otomobiller
 6. Kara taşıtları için aksam ürünleri
 7. Lif levha
 8. Kağıt
 9. Karton olarak da yer alıyor.

İthalat ürünlerine bakılacak olduğu zaman da;

 1. Petrol ve petrol ürünleri
 2. Doğalgaz
 3. İşlenmemiş çinko
 4. Alüminyum
 5. Sentetik lif ipliği olarak Türkiye İran arasındaki ticaretler olarak yerini alıyor.

İran ürünleri genel olarak incelenecek olduğu zaman;

 1. Petrol ve petrol ürünleri
 2. Doğalgaz
 3. İşlenmemiş çinko
 4. Alüminyum
 5. Sentetik lif ipliği olarak gözleniyor.

İran dünyanın kaçıncı ekonomisi orta düzeylerde yerini alırken gösterilen başarılar ve ithalat ile ihracat ürünleri ile bu çok daha rahat bir şekilde sağlanabiliyor. Tarım alanlarından sanayi alanlarına, hizmet sektöründen birçok sektöre kadar gelişme oranları birçok ülkenin üzerinde yer alırken bazı ülkelerin de altında olsa bile ülkede yaşayan kişi başına düşen gelir ile orta düzeylerde ülke olarak yerini korumaya devam ediyor. Ana sektörlerinde istihdam oranları 2006 yılından bu yana kadar her ne kadar bazı sektörlerde azalmaya neden olurken bazılarında da artışa neden olması ülke ekonomisinin dengeli bir şekilde ilerleyebiliyor olmasına yardımcı oluyor. Tarım alanında istenilen başarılar elde edilemezken sanayi alanında gelişimlere devam ettikleri de biliniyor.