Irak’ta İran destekli Fetih İttifakı’nın hezimeti onaylandı

Irak’ta İran destekli Fetih İttifakı’nın hezimeti onaylandı
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 28.12.2021 11:52

Irak’ta ekim ayında yapılan seçimlerde usulsüzlük karıştırıldığını iddia eden silahlı İran destekli Şii milislerin itirazları, Irak Yüksek Mahkemesi’nde yankı buldu. Şii grupların seçimler hakkındaki itirazlarını reddeden Irak Yüksek Mahkemesi, Ekim 2021 seçimlerinin sonuçlarını onayladı.

Seçimler, 2 ay gecikmeli onaylandı

Silahlı İran destekli Şii milislerin itirazları sebebiyle 2 ay boyunca onaylanmayan sonuçlar, dün (27 Aralık) tarihinde mahkeme tarafından onaylandı. Irak’ın yeni parlamentosunun, 2 hafta içerisinde açılış oturumunu düzenleyerek resmi görevine başlaması bekleniyor. Mahkemenin medya yetkilisi, kısa bir cümle kurarak yalnızca seçim sonuçlarının onaylandığını dile getirdi. İranlı grupların itirazları ise açıklaya konu edilmedi.

İran destekli siyasilere kötü sürpriz

10 Ekim 2021 tarihinde yapılan seçimlere katılan siyasiler, İranlı grupların desteklerini aldıkları gibi ülke içindeki destekçilerinden de destek almayı beklemişler fakat hüsrana uğratan sonuçlarla karşılaşmışlardı. Çıkan sonuçlarda hezimete uğramaları üzerine de “usulsüzlük” iddiaları ile itirazda bulunmuşlardı.

El Cezire’den Mahmud Abdelwahed’in bildirdiğine göre muhalif partililer ve seçmenleri, seçimlerden bu yana Bağdat’ın “yeşil bölge” olarak bilinen ve siyasilerin yaşadığı bölge olan kesiminde pek çok sosyal alanı işgal etmiş durumda. Uzun süredir protestolarda bulunan İran destekli gruplar mahkemeyi, seçim sonuçlarının iptal edilmesi yönünde zorluyorlardı.

Şii lider Mukteda es-Sadr, birinci çıktı

Sandık sonuçlarına göre ABD ve İran muhalifi Şii lider Mukteda es-Sadr ve liderliğindeki hareket, 329 koltuk kazanarak mecliste en çok sandalyeye sahip grubu oldu. İran desteğini alan ve Haşdi Şabi’nin siyasi kolu olan Fetih İttifakı grubu ise yalnızca 15 sandalye kazanabildi. Haşdi Şabi liderleri bu sonucu “dolandırıcılık” olarak niteledi.

Irak, 2003’ten bu yana her seçimde karışıyor

2003 senesinde ABD’nin Saddam Hüseyin hükümetini devirmesinden bu yana Irak’ta gerçekleşen seçimlerde Kürt, Sünni ve Şii gruplar arasında sık sık karışıklıklar ve protestolar oluşuyor. Özellikle seçim dönemlerinde bu protestolar, güvenlik güçlerine karşı saldırılara dönüşüyor.