Irak Bölgesel Kürt Yönetimi: "Erbil'i hedef alan İHA saldırısı, Hizbullah tarafından organize edildi"

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi: &quotErbil'i hedef alan İHA saldırısı, Hizbullah tarafından organize edildi"
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 09.06.2022 11:22 | Son Güncellenme: 09.06.2022 11:26

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi "Erbil'e yönelik insansız hava saldırısı, Hizbullah tarafından organize edildi"  
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ekibi, Çarşamba günü Erbil’i hedef alan saldırıda kullanılan insansız hava aracının (İHA) Irak Hizbullah tarafından ve Kerkük şehrinden organize edildiği bildirildi. 
 

IKBY Güvenlik Konseyi cephesinden yapılan yazılı açıklamada, dün akşam Erbil’de gerçekleştirilen saldırıda kullanılan insansız hava aracının Irak Hizbullah güçleri tarafından Kerkük şehrindeki Altunköprü kasabasından yönlendirildiği açıklandı. Saldırının amacının IKBY’ye baskı uygulamak olduğunu belirtildi. Ayrıca saldırının İsrail'in ulusal istihbarat teşkilatı MOSSAD'ı hedef aldığı ve saldırı sonucu 1 kişinin öldüğüne dair çıkan iddialar da yalanlandı. Açıklamada, "Kendi kamuoylarına bu yalanları söyleyebilirler ama saldırıyı gözleriyle gören Erbil halkına bu yalanları söyleyemezler” ifadeleri kullanıldı. 
Öte yandan dün akşam yerel saatle 21.30 sularında Erbil-Pirmam yolunda gerçekleştirilen İHA saldırısı sonucu 3 kişinin yaralandığı, çok sayıda araç ile bir restoranın hasar aldığı açıklanmıştı.