Hamas, Türkiye'yi Operasyonları için hâla bir Oyun Alanı Olarak mı Kullanıyor?

Türkiye'deki üst düzey güvenlik görevlilerine yakın kişiler son zamanlarda Hamas'ın, Türkiye'nin güvenlik meseleleri dahil içişlerine müdahalesine duydukları kızgınlıklarını bir kez daha dile getirdiler.

Hamas, Türkiye'yi Operasyonları için hâla bir Oyun Alanı Olarak mı Kullanıyor?
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 01.11.2021 18:06 | Son Güncellenme: 03.11.2021 09:50


Türkiye'deki üst düzey güvenlik görevlilerine yakın kişiler son zamanlarda Hamas'ın, Türkiye'nin güvenlik meseleleri dahil içişlerine müdahalesine duydukları kızgınlıklarını bir kez daha dile getirdiler. Bu kaynaklara göre Hamas, Türkiye'nin güvenlik meselelerine daha fazla karışmaya devam etmemeli.

Bu konuya, 10 Ekim'de örgüte bağlı Shehab Haber Ajansı'nın internet sitesinde yayınladığı bir habere istinaden değinilmiş durumda. Konuştuğumuz kişiler, bu durumun, Hamas'ın Türkiye'nin iç güvenlik konularına devam eden müdahalesinin bir göstergesi olduğuna inanıyor. Bu durum özelinde, Hamas'ın güvenlikle ilgili faaliyetlere karıştığı şüphesiyle Türkiye'deki bir çok Filistin vatandaşının tutuklanmasına müdahil olduğu ileri sürülüyor.

Shehab Haber sitesinde yer alan haberde Hamas, Filistin Genel İstihbarat Başkanı Majed Faraj'ı hedef alarak kendisini açıkça Filistin vatandaşlarının Türkiye'deki faaliyetlerinden sorumlu olmakla suçluyor.

Konuştuğumuz Türk güvenlik güçleri yetkilileri, geçmişte birçok kez olduğu gibi Hamas'ın kesin olarak hükümetin güvenlik yetkililerinin sorumluluğunda olan faaliyetlere müdahale etmeye devam ettiğini söylüyor. Değerlendirmelerine göre Hamas'ın Türkiye'deki kapsamlı operasyonları, Filistin Yönetimi'yle "hesaplaşmayı" amaçlıyor. Bu amaçla Hamas, Türk güvenlik yetkililerini örgütün kendi ihtiyaçlarına hizmet etmek için kukla olarak kullanıyor. Kaynaklarımız, Filistin vatandaşlarının tutuklanmasının arkasında Hamas'ın olma ihtimalini göz önünde bulunduruyor.

13 Ekim tarihinde Türkiye'deki güvenlik güçleri, bir casusluk ağına üye olduklarından şüphelenilen 8 İran vatandaşını tutuklamışlardı. Kaynaklara göre, şu ana kadarki sorgulamalarından elde edilen bilgiler, tutuklanan kişilerin Hamasla yakın bağları oldukları yönünde.