Hamas ile Türkiye arasında kriz zirveye tırmandı

Hamas Yöneticileri, İsrail Cumhurbaşkanı’nın ülkeye davet edilmesini kınadıklarını dile getirdi.

Hamas ile Türkiye arasında kriz zirveye tırmandı
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 09.03.2022 12:45

Hamas’ın üst düzey yetkililerinden birinin arkadaşı bugün önemli açıklamalarda bulundu. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye’ye düzenleyeceği resmi ziyaretin Hamas’taki yansıması hakkında konuşan kaynak, Türkiye’nin özellikle son dönemlerde İsrail işgaline karşı Filistin’i destekleyen Müslüman ülkelerden olmasına karşın İsrail Cumhurbaşkanı’nın ülkeye davet edilmesini kınadıklarını dile getirdi.

Kaynağa göre Hamas, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Herzog’u davet etmesini, Filistin davasına ve Filistinlilere ihanet olarak görüyor. Türkiye’nin Filistin davası ve Filistinlileri eskiden olduğu gibi desteklemeye devam etmesi gerektiğini kaydeden Hamas, bu ziyareti kınayan mesajını birkaç gün önce resmi web sitesi üzerinden yayınlamış ancak Türkiye ile aralarındaki iplerin daha fazla kopmaması için paylaşımı derhal kaldırmıştı.

Öte yandan Türkiye tarafından hazırlanan raporlara göre Ankara hükümeti, Türkiye’deki savurganlıkları ve lüks yaşamları sebebiyle Hamas liderlerini ülkeden göndermek istiyor.

Hamas’ın üst düzey yetkililerinden biri bir süre önce Bahreyn ve BAE’nin de dahil olduğu bazı Müslüman ülkelerin son dönemlerde sergilediği “İsrail ile normalleşme” eylemleri hakkında endişelerini aktarmıştı. Yetkilinin bu açıklamalarından yalnızca birkaç gün sonra Türkiye de İsrail ile normalleşme adımlarının atıldığını duyurmuştu.