Gazeteci Omar Al-Radi'nin duruşması 25 Kasım’a ertelendi

Gazeteci Omar Al-Radi'nin duruşması 25 Kasım’a ertelendi
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 07.11.2021 15:47

4 Kasım Perşembe günü görülmesi gereken Gazeteci Omar Al-Radi'nin duruşması, avukatı Miloud Kandil’in talebi üzerine 25 Kasım Perşembe gününe ertelendi.

“Casusluk” ve “cinsel saldırı” davasında 4 Kasım Perşembe günü duruşmasının görülmesi beklenen Gazeteci Omar Al-Radi'nin avukatı, erteleme yapıldığını bildirdi. Temyiz öncesi duruşmasının 25 Kasım Perşembe günü yapılacağını belirten Avukat Miloud Kandil, savunma hazırlamak için böyle bir isteğin yapıldığını aktardı.

6 sene hapis cezasına çarptırılmıştı

Gazeteci Omar Al-Radi, Temmuz 2020’de görülen “casusluk” ve “cinsel saldırı” davaları sonucunda 6 sene hapse mahkum edilmişti. Aynı zamanda insan hakları aktivisti olan 35 yaşındaki Al-Radi, yabancı bir ülkenin ajanıyla iletişim kurmak ve kadın meslektaşına cinsel saldırıda bulunmak suçlamaları nedeniyle tutuklanmıştı.

Savcılık makamı, Al-Radi'nin hangi ülkenin ajanıyla iletişim kurduğu hakkında basına bilgilendirmede bulunmadı. Fakat bir duruşmada, İngiltere’de ekonomik danışmanlık yapan bir kişinin ve Hollanda Başkonsolosluğu’nda çalışan Belçikalı bir kişinin ismi anıldı.

Serbest bırakılması için çağrıda bulunuyorlar

Uluslararası insan hakları örgütleri ve kadın aktivistler, Omar Al-Radi'nin serbest bırakılması için sık sık eylem düzenliyor. Sokaklara inerek slogan atan aktivistler, Faslı yetkililerin Gazeteci Al-Radi hakkında yalan rapor hazırladığını belirtiyor. Öte yandan hükümet hakkındaki eleştirileriyle tanınan Al-Radi de kendine yöneltilen suçlamaları reddetmeye devam ediyor.

“Konunun ifade özgürlüğüyle alakası yok”

Uluslararası örgütler, Al-Radi'nin serbest bırakılması konusunda sık sık ilgili makamlarla iletişime geçiyor. Fas yetkilileri ise uluslararası örgütler tarafından yapılan çağrılara karşı çıkarak, yargının bağımsızlığını vurguladı ve ekledi: “Bu davanın ifade özgürlüğüyle alakası yok. Bu, kamu hakkı ile ilgili.”

Gazeteci İmad Astito’nun ismi de davada geçiyor

Al-Radi'nin meslektaşı 32 yaşındaki İmad Astito’nun ismi de “cinsel saldırı” davasında geçiyor. Kaçak durumda olan Astito hakkında yakalama kararı bulunması sebebiyle pek çok ülkede aranışı sürüyor. Cinsel saldırıda bulunduğu belirtilen Astito hakkında kesinleşmiş 12 ay hapis cezası bulunuyor. Aynı zamanda bu gazeteci, davanın başından bu yana Omar Al-Radi'nin tek savunma tanığı olarak dikkat çekiyor.