Filipin polisi, Hamas’ın oyununu bozdu

Filipin polisi, Hamas’ın ülkedeki faaliyetleri hakkında şok eden operasyonun ayrıntılarını paylaştı.

Filipin polisi, Hamas’ın oyununu bozdu
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 17.02.2022 06:51

Terör grubu olarak anılan Hamas’ın dış ilişkiler şefi olduğu belirtilen Fares isimli bir kişinin Malezyalı kaynaklar ile ortaklaşa hareket ettiği, ülkedeki İsraillilerin hedef alınarak bazı planlar oluşturulduğu kaydedildi. Filipin Ulusal Polisi, 15 Şubat Salı günü Hamas uzantılarına gerçekleştirdiği operasyonlarda hücre evlerini ortaya çıkardı.

Yerel halkı kullanarak kargaşa çıkaracaklardı

Filipinler Ulusal Polisi Tuğgeneral Neil Alisangan, ülkedeki yaşayan ve Filistinli ile Filipinlilerden oluşan bir grubun eğitildiğini ülkedeki yerel bağlantıları aracılığıyla öğrendiklerini dile getirdi. Operasyonun bazı ayrıntıları yerel basın tarafından paylaşılırken olayda herhangi bir tutuklama olup olmadığı bilinmiyor.

Filipinli kaynaklar yetkili kişinin ismini verdi

Alisangan, konuyla ilgili bazı bilgileri şu şekilde aktardı: “İhbarda bulunan yerel kaynağımız, uluslararası terör örgütleriyle bağlantılı aşırı militanlar da dahil bazı yerel gruplara mali destek vaadinde bulunan kişinin Filipinler’de bir dayanak oluşturmaya çalıştığını ve bu kişinin isminin de Beşir olduğunu aktardı. Ancak biz, araştırmalarımızda, Beşir isimli kişinin aslında Hamas’ın Dış İrtibat Şubesi Başkanı Fares olduğunu belirledik. Fares, teröre lojistik destek oluşturmak sebebiyle Interpol’de kırmızı bültenle aranan biri.”

Filipinli kişilere bomba eğitimleri verildi

Filipinler Ulusal Polisi, Fares isimli kişinin 2016 senesinde bazı kişilere bomba yapım eğitimi verdiğini açıkladı. Örgüte yakın bazı kaynakların aktardığına göre Filipinler’deki Yahudileri öldürmek amacıyla bazı elçiliklerde miting düzenleneceği ve video propagandası yapılacağı, bunların karşılığında da yüklü miktarda para verileceği belirtildi. Bunları gerçekleştirecek Filipinlileri işe alacağını vurgulayan Hamas, İsraillilere saldırı düzenlemek için Malezya’ya bazı ziyaretçiler de gönderdi.

Hamas’ın kimyageri Türkiye’ye gönderildi

Alisangan, 2018 senesinde Hamas’ın bomba üretimi konusunda ustası olan bir kimyagerin Pampanga’da tutuklandığını ve Türkiye’ye gönderilerek sınır dışı edildiğini kaydetti.

“Planlarınızı ülkemizde uygulayamazsınız”

Alisangan, ülkede faaliyet gösteren büyüklü küçüklü tüm terör grupları için şunları dile getirdi: “Bu size sert bir uyarımızdır: Sizi her türlü buluruz. Sizi tanıyoruz. Planlarınızı ülkemizde uygulayamazsınız.”