BM toplantısı, Ukrayna-Rusya gerginliğine sahne oldu

Birleşmiş Milletler ülkeleri, Ukrayna-Rusya maddesiyle toplandı. Güvenlik Konseyi, Rusya tarafından başlatılan askeri harekatı şiddetli kınadı ve bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

BM toplantısı, Ukrayna-Rusya gerginliğine sahne oldu
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 24.02.2022 16:46 | Son Güncellenme: 24.02.2022 16:48

Birleşmiş Milletler ülkeleri, Ukrayna-Rusya maddesiyle toplandı. Güvenlik Konseyi, Rusya tarafından başlatılan askeri harekatı şiddetli kınadı ve bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın talebiyle son dönemlerde ikinci kez düzenlenen toplantının ilk dakikalarında Putin’in Ukrayna’ya başlattığı operasyona tepki gösterildi. ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, liderlerin bu konseyde barış aradığını ancak Putin’in yaptıklarıyla konseyi küçümsediğini dile getirdi. Çin ve Fransa da kendi cümleleriyle Rusya’yı kınayan ifadeler kullandı.

Ukrayna-Rusya temsilcileri arasında atışma

Ukrayna Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sergey Kislitsa, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebenzia’ya öfkeli ses tonuyla hitap etti. Nebenzia da aynı şekilde karşılık verince iki temsilci arasında gergin dakikalar yaşandı. Kislitsa ise kendisini sakinleştirmeye çalışan konsey üyelerine, “Sakinlik çağrısının zamanı geçti. Putin, savaşı başlattı. Bu konseyin savaş durdurma sorumluluğu var. Bunu yerine getirin.” ifadelerini kullandı.

Dönem başkanlığı Rusya’dan alındı

Kislitsa, oturumun sonlandırılmasını ve dönem başkanlığının Rusya’dan alınmasını istedi. Ardından Nebenzia’ya dönerek “Sayın Büyükelçi, savaş suçlarını temizleyen dezenfektan yok. O suçlular direkt Cehennem’e gidecek.” sözlerini sarf etti. Nebenzia ise Ukrayna halkına değil Kiev’deki askeri konseye karşı olduklarını; şu anda bir savaş yaşanmadığını yalnızca Donbas’ta askeri operasyon gerçekleştirildiğini dile getirdi.

“Birleşmiş Milletler’in tasarımı hatalıdır”

Kislitsa’nın tepkisi, salon çıkışında da devam etti. Ukrayna Temsilcisi, Birleşmiş Milletler tasarımının hatalı olduğunu dile getirdi.