ABD ve İsrail, İran’a karşı “ortak tatbikat” hazırlığında

ABD ve İsrail, İran’a karşı “ortak tatbikat” hazırlığında
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 11.12.2021 13:26

ABD’den üst düzey bir yetkilinin uluslararası bir kanala verdiği demece göre ABD ve İsrail savunma bakanlıkları bugün görüşme gerçekleştirdi. İran ile yapılan diplomasilerin başarısız olması ve diğer ülkelerin talebi durumunda İran’ın nükleer tesislerini yok etmek için ortak askeri tatbikat yapılmasının gündemde olduğunu aktaran ABD’li yetkili, konu hakkında tüm seçeneklerin değerlendirildiğini dile getirdi.

İran’ın nükleer silah üretmemesi için savaşacaklar

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz arasında gerçekleşen görüşmede İran’ın nükleer silah üretmemesi için her türlü önlemin alınacağı kaydedilirken mevcut askeri seçeneklerin bulunduğu aktarıldı.

İran ise geçtiğimiz hafta yabancı devletlerle yaptığı görüşmelerde, nükleer teknolojinin barışçıl amaçlarla kullanılacağını ve bu sebeple nükleer silah geliştirilmesinin hiçbir şekilde durdurulmayacağını ifade etti. 2015 senesinde İran, ABD ve Avrupalı devletler arasında yapılan anlaşmanın tekrar canlandırılması umuduyla geçtiğimiz hafta İran’a ziyarette bulunan ABD’li yetkililer, elleri boş şekilde ülkelerine döndü.

Müzakerelerden umut kesildi

İsminin verilmesini kesinlikle reddeden ABD’li yetkili, İran’ın nükleer programının artık geleneksel mantığın ötesinde geçtiğini ve bu sebeple müzakerelerden ümitlerin kesildiğini dile getirdi. Washington’daki İsrail büyükelçiliği ve İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu ise bu konu hakkında henüz yorumda bulunmadı.