AB, Şoygu dahil çoğu Rus yetkiliye yaptırım uygulamaya karar verdi

Avrupa Birliği, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun da aralarında bulunduğu üst düzey Rus yetkililere yaptırım uygulama kararı aldı

AB, Şoygu dahil çoğu Rus yetkiliye yaptırım uygulamaya karar verdi
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 24.02.2022 16:48

Avrupa Birliği, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun da aralarında bulunduğu üst düzey Rus yetkililere yaptırım uygulama kararı aldı. Hazırlanan yaptırım listesi, AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girdi. Putin’in yakın çevresi de listede yer aldı.

Rusya Başbakan Yardımcıları, Ekonomik Kalkınma Bakanı, Rus Donanmasının lideri, Kara Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Russia Today Genel Yayın Yönetmeni, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Rossiya Bank, Vnesheconombank ve Promsvyazbank yaptırım listesinde yer alan kişi ve kurumlardı. Yaptırım listesinde yer alan kişilere ve listedeki kurumların çalışanlarına AB ülkelerinde seyahat yasağı getirildi. Ayrıca bu kişi ve kurumların mal varlıklarına da el konuldu.

AB Komisyonu, yaptırımlar için “acil” toplandı

AB Komisyonu, Rusya’ya ve Ruslara uygulanacak yaptırımlar için acil toplandı. AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, AB Liderler Zirvesi’nin bu akşam düzenleneceğini bildirdi. AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in hazırladığı yaptırım paketi bu akşam liderlere sunulacak. Liderlerin bu paketi kabul etmesi bekleniyor.

Bölgeye yönelik seyahat uyarısı yapıldı

AB Havacılık Kurumu, Ukrayna ve Rusya ile çevresine seyahat edecek kişiler için uyarı yayınladı. Ülkelerin, bu bölgeye uçuş yapmamasını istedi. Uyarı bölgesi içinde Ukrayna, Rusya, Belarus ve bunların sınırlarının 100 mil (185 km) uzağında kalan tüm yerleşim bölgeleri yer alıyor. Uçuş uyarısının 24 Mayıs 2022’ye kadar geçerli olduğu duyuruldu.