AB, İranlı nükleer anlaşmayı kurtarmak için çabalıyor

AB, İranlı nükleer anlaşmayı kurtarmak için çabalıyor
Yazar Gündem Ortadoğu
Yayınlanma Tarihi: 07.05.2022 17:47

Financial Times'tan aktarılan bir habere göre Avrupa Birliği (AB), İran ile seneler önce imzalanan ancak gerek ABD gerekse İran tarafından son dönemlerde yok sayılan nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmak için çabalıyor. AB, anlaşma hakkında girilen çıkmaza son vermek için Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'ı görevlendirdi.

"Çıkmaza son vermek için orta yol arıyoruz"

Josep Borrell, Financial Times'a verdiği demeçte, AB'nin diplomatik girişimlerini boşa çıkarma ihtimali olan her adımı boşa çıkarmak ve orta yolu bulmak için bir seneden uzun süredir çabaladıklarını kaydetti.

İran yaptırımlarının kaldırılması söz konusu

Gazete, Tahran'ın nükleer faaliyetlere son vermesi ve ABD'nin de 2015 senesinde imzalanan anlaşmaya yeniden dahil olması halinde İran'a yönelik tüm yaptırımların kaldırılabileceğini aktardı.

"İran ile anlaşmasız senaryoya hazırız"

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, İran ile ABD'nin herhangi bir anlaşmaya varıp varmayacağının belirsiz olduğu ifade edilmiş; "İran'ın nükleer programı konusunda herhangi bir anlaşmanın olmadığı senaryoya hazırlandıkları" kaydedilmişti.